Używamy 🍪 na naszych stronach. Przeglądając mncoaching.pl wyrażasz zgodę na stosowanie cookies oraz narzędzi analitycznych.
< POWRÓT
Work-life balance czy taka równowaga w ogóle istnieje?

Czy work-life balance w Polsce to mit??

Pracujemy średnio od 3  do 8 godzin dłużej niż w innych krajach Europy, na niepełny wymiar godzin pracuje tylko 5% Polaków, a zdalnie tylko 10%. Do tego często dochodzą różne zajęcia pozalekcyjne dzieci
i domowe obowiązki. Ile tak naprawdę zostaje czasu dla Ciebie na odpoczynek? Ile czasu na medytację, ćwiczenia, spacer, hobby, rozwój osobisty, czytanie książek, obejrzenie ulubionego serialu, czy poprostu chwile lenistwa? Godzina, czy dwie w tygodniu? 

Ponieważ tak wiele osób stara się znaleźć harmonię między pracą, a życiem prywatnym, poczucie przytłoczenia i przepracowania może wydawać się nieuniknione. Ale nie musi tak być.

Co oznacza równowaga między życiem zawodowym, a prywatnym?

Zdrowa równowaga między życiem zawodowym, a prywatnym obejmuje to świadome zarządzanie czasem i energią, aby sprostać zarówno zobowiązaniom zawodowym, jak i osobistym, przy jednoczesnym priorytetowym dbaniu o siebie i dobre samopoczucie. W idealnym świecie ten tok myślenia jest następujący: po pracy jesteśmy w stanie poświęcić czas na rzeczy, które nam służą. Może to obejmować spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną lub angażowanie się w hobby.

Niektóre cechy zdrowej równowagi między życiem zawodowym, a prywatnym obejmują:

Wyznacz zdrowe granice między pracą, a życiem osobistym poprzez określenie konkretnych godzin pracy i oddzielenie zadań związanych z pracą od działań osobistych. Skoncentruj się na zadaniach o dużym znaczeniu, deleguj zadania, gdy jest to możliwe.
Zarządzaj czasem - organizuj i ustalaj priorytety zakładając, że przeznaczasz wystarczająco dużo czasu na obowiązki zawodowe, jak i sprawy osobiste.  Korzystaj z narzędzi takich jak listy rzeczy do zrobienia lub aplikacje do zarządzania projektami, aby zachować porządek.
Zarządzaj stresem - wdrażaj strategie zapobiegające podwyższeniu poziomem stresu, takich jak praktykowanie uważności, regularna aktywność fizyczna, robienie przerw i odłączanie się od działań związanych z pracą  po pracy. Zadbaj o odpowiednią ilość snu i zdrową dietę. Zaplanuj czas wolny od technologii, aby być w pełni obecną w swoim życiu osobistym, możesz wprowadzić zasadę „bez ekranów” podczas posiłków lub czasu spędzanego z rodziną.
Bądź elastyczna - Twoja zdolność do adaptacji i dostosowania harmonogramu do nieprzewidzianych okoliczności lub potrzeb osobistych bez narażania na szwank zobowiązań zawodowych. Jeśli Twoje miejsce pracy oferuje elastyczne godziny lub opcje pracy zdalnej, skorzystaj z nich. Warto dostosować swój harmonogram do okresów największej produktywności.
Szukaj wsparcia - Nie wahaj się prosić o pomoc współpracowników, przyjaciół lub rodziny. Jeśli stres stanie się nie do opanowania rozważ rozmowę ze specjalistą zdrowia psychicznego.

 

Aby zachować zdrowie i energię na długi czas, potrzebujesz uważności i różnorodności. Jeśli chodzi o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, warto obserwować siebie, słuchać swojego ciała, które Cię informuje, kiedy jest już przemęczone, zaangażować się w różnorodne działania i mieć czas na odpoczynek. Mamy tendencję do wpadania w pułapkę przekonania, że możemy być produktywni przez cały czas lub że ośmiogodzinny dzień pracy równa się ośmiu godzinom wydajności. Jednak dla wielu osób jest to trudne, jeśli nie niemożliwe do osiągnięcia.

Przepracowanie ma negatywne konsekwencje zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.
 

Pracodawca też może wspierać Twoją równowagę poprzez:

Oferowanie elastycznej organizacji pracy.

Zachęcanie do regularnych przerw i urlopów.

Zapewnianie zasobów dla wsparcia zdrowia psychicznego.

Uznawanie i nagradzanie pracowników za ich wkład.

Jeśli jesteś pracoholikiem lub masz trudności z dbaniem o siebie, jesteś bardziej narażona na wypalenie zawodowe, mniejszą produktywność, zmęczenie i problemy zdrowotne związane ze stresem. 

Osiągnięcie równowagi między życiem zawodowym, a prywatnym wymaga  wysiłku i ciągłych dostosowań. Wyznaczając granice, traktując priorytetowo dbanie o siebie i szukając wsparcia w razie potrzeby, możesz stworzyć harmonijne połączenie pracy i życia osobistego. Pamiętaj, że równowaga nie oznacza równego czasu - oznacza to w miarę harmonijne połączenie dwóch sfer życia, tak aby oba te obszary wzajemnie się uzupełniały i przyczyniały  do Twojego dobrego samopoczucia. Zacznij od małych kroków, wprowadzaj zmiany stopniowo i ciesz się korzyściami płynącymi z bardziej zrównoważonego życia.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Nagórka

#worklifebalance #stres #spokój #zdrowiepsychiczne #zdrowiefizyczne #dbanieosiebie #relax #sport
Zobacz również