Używamy 🍪 na naszych stronach. Przeglądając mncoaching.pl wyrażasz zgodę na stosowanie cookies oraz narzędzi analitycznych.
< POWRÓT
Syndrom oszusta.

Syndrom oszusta częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn.

Przejawia się on zwątpieniem w siebie, pomimo osiągnięć. 

Ogranicza odwagę, przeszkadza w szukaniu nowych możliwości. Sprawia, że osoba nim dotknięta wątpi w to, że ma „wystarczające kwalifikacje" lub „wystarczająco dobrze” radzi sobie w pracy, związku, w relacji z dzieckiem lub w jakiejkolwiek innej dziedzinie życia, mimo że jest wystarczająco  DOBRA, a nawet WIĘCEJ niż dobra. Syndrom oszusta ma bardzo negatywny wpływ na  samoocenę danej osoby. Zwątpienie w siebie może wynikać z wcześniejszych negatywnych doświadczeń, szczególnie tych z dzieciństwa  lub z pozabezpiecznego stylu przywiązania. Osoby z lękowo - ambiwalentnym stylem przywiązania najczęściej doświadczały krytyki pośrednio lub bezpośrednio, co w dorosłym życiu przyczyniło się do bycia zelżnym i zwątpienia w siebie. Jeśli komuś dawano do zrozumienia lub mówiono w prost, że  jest „niewystarczająco dobry” lub niezdolny do czegoś, ma to ogromny negatywny wpływ na jego poczucie własnej wartości w dorosłym życiu.

Nierozwiązany problem z wątpieniem  w siebie  może  prowadzić do następujących objawów:

@ Lęk
@ Depresja
@ Odkładanie
@ Brak motywacji
@ Niestabilność emocjonalna
@ Niska samoocena
@ Trudności w podejmowaniu decyzji

 

Istnieją jednak sposoby na zwalczenie tych uczuć i uzyskanie większej Pewności Siebie:

#Pamiętaj o tym, co osiągnęłaś do tej pory
Pamiętasz, kiedy nie wiedziałaś jak coś zrobić, bałaś się, bo było to coś nowego, a mimo wszystko  poszło Ci naprawdę dobrze?  Wiele osiągnięć rodzi się z początkowej niepewności lub wątpliwości. Przypomnij sobie tylko takie sytuacje, w których wszystko dobrze się ułożyło, świetnie sobie w nich poradziłaś, ponieważ to samo może się zdarzyć i teraz. Teraz jest nowa okazja, by dobrze sobie radzić, nawet jeśli za pierwszym razem coś nie poszło dobrze.

#To Ty jesteś swoim najsurowszym krytykiem
Czy wątpisz w przyjaciółkę, która podjęła nową pracę, tak jak wątpisz w siebie przy okazji nowego zadania? Odpowiedź prawdopodobnie brzmi, że NIE. To Ty jesteś dla siebie najsurowszym krytykiem. Pamiętaj, że te krytyczne myśli najczęściej nie pochodzą od Ciebie. To Twoi rodzice, czy opiekunownie dawali Ci do zrozumienia, że nie jesteś dobra, kiedy nie robisz czegoś tak jak chcieli lub otwarcie Cię krytykowali. I teraz, w dorosłym życiu, katujesz siebie tymi myślami, które przyszkadzają Ci w pełni cieszyć się życiem.

#Bądź dla siebie dobra
Jeśli zwątpienie w siebie powstrzymuje Cię przed zrobieniem kroku w Twojej karierze lub w innym aspekcie Twojego życia,  pamiętaj proszę, że wszyscy jesteśmy ludźmi. Wszyscy mamy prawo do popełnia błędów  i  to jest w porządku. Kiedy wątpisz w swoje umiejętności, często chcesz unknąć popełnienia błędu. Jednak błędy to doświadczenie i  bardzo dobry sposób, aby się uczyć i rozwijać. Możesz złagodzić zwątpieniei strach przed porażką, ćwicząc bycie wyrozumiałą dla siebie, bez względu na wynik.

#Zrób listę swoich zalet i wartości
Poświęć chwilę na wypisanie swoich wartości i tego, co jest dla Ciebie najważniejsze. Możliwe, że jesteś miła dla innych, masz dobre serce, lubisz pomagać potrzebującym, jesteś dobrą przyjaciółką, masz różne umiejętności, jesteś pracowita, świtnie godzisz kilka ról w życiu, jesteś dobrą mamą.  Kiedy rozpoznasz te wartości i to, co naprawdę jest dla Ciebie ważne, strach przed popełnianiem błędów i krytyką ze strony innych odejdzie na dalszy plan.

#Twoje myśli programują Twoje działania
Kiedy pojawiają się negatywne myśli, możesz  mieć trudności z ich rozpoznaniem, ponieważ tak bardzo się do nich przyzwyczaiłaś. Syndrom oszusta rozwija się dzięki tym negatywnym myślom - że nie zasługujesz na to co masz, że nie wykonujesz swojej pracy dobrze. Następnym razem, gdy pojawi się negatywna myśli, zatrzymaj się, poświęć temu chwilę i zadaj sobie pytanie, czy naprawdę wierzysz, że to prawda?  Jak się czujesz, kiedy myślisz w ten sposób? Jak może wyglądać Twój dzień bez takiej negatywnej myśli?

#Przestań porównywać się do innych
Mówią, że porównanie to złodziej radości. Ciągle można lepiej... Jeśli doświadczasz zwątpienia w siebie, ponieważ obawiasz się, że nie osiągniesz tego co ktoś inny, kto Ci imponuje, to takie uczucie Cię paraliżuje. Każdego jest inny, wyjątkowy na swój sposób i ma inny pomysł na sukces. To, co możemy kontrolować i na czym możemy się skupić, to nasza własna 'droga' i to, dokąd chcemy nią podążać.

#Otaczaj się tymi, którzy Cię wspierają
Zwykle wydaje się, że przyjaciele i rodzina, to Ci  którzy powinni w nas wierzyć i we wszystko, do czego jesteśmy zdolni, i że zawsze będą po Twojej stronie. Jednak nie zawsze tak jest. Kiedy nie czujesz wsparcia najbliższych, zmień otoczenie. Spotykaj się z takimi osobami, które faktycznie Cię wspierają! Którzy przypomną Ci, jak utalentowana i silna jesteś w momencie, kiedy nie czujesz dość dobra.

#Prawdziwa Pewność Siebie pochodzi z Twojego wnętrza
Chociaż wspaniale jest być pochwalonym przez kogoś za dobrze wykonaną pracę lub trudne zadanie, to jednak najważniejsza jest wiara w siebie. Ciągłe zapewnienia osób z zewnątrz niewiele znaczą, jeśli nadal nie wierzysz w siebie. Dlatego też ćwicz się w akceptowaniu swoich mocnych stron i wszystkiego, co masz do zaoferowania.

#Prowadź zeszyt, zapisuj swoje myśli
Prowadzenie dziennika jest dobrym  ćwiczeniem terapeutycznym. Dobrym rozwiązaniem może być zapisanie na papierze myśli o zwątpieniu w siebie lub doświadczeniach związanych z syndromem oszusta. Kiedy przeczytasz te wszystkie negatywne myśli, możesz zdać sobie sprawę, że te myśli nie odzwierciedlają prady. Każde negatywne przekonanie możesz zmienić na pozytywną, wspierającą myśl. Używaj do tego pozytywnych sformułowań.

#Poszukaj wsparcia u specjalisty
Jeśli jednak nie możesz poradzić sobie ze swoimi negatywnymi myślami i w ostanim czasie zdecydowanie gorzej funkcjonujesz niż dotychczas, możesz skorzystać z Pierwszej Pomocy Psychologicznej, aby sprawdzić co się z Tobą dzieje i jak możesz przezwyciężyć zwątpienie w siebie. Spotkanie ze specjalistą pomoże Ci poczuć się zrozumianą i zapewni Ci narzędzia do złagodzenia uczuć zwątpienia. Jeśli jesteś zainteresowana  skorzystaniem z Pierwszej Pomocy Psychologicznej kliknij w link konsultacja kryzysowa

 

Pozdrawiam serdecznie,

Marta Nagórka
konultant, coach i mentor kryzysowy

 

paź 2022 | podwójne myśli, niska samoocena, poczucie własnej wartości, kryzys pewności siebie, syndrom oszusta, sabotowanie swojego sukcesu, odwaga, powstrzymywanie się od działań, kryzys, pierwsza pomoc psychologiczna, interwencja kryzysowa, lęk przed działaniem, kryzys wieku średniego,
Zobacz również
Konsultacja Równowaga
60 min. - 200zł
Konsultacja Równowaga
60 min. - 200zł
Program Stop Stres
nauczy Cię jak opanować umysł, ciało i relacje na drodze do odzyskania sprawczości, radości oraz równowagi w życiu poprzez wyjątkową metodę DZIEŃ BEZ STRESU 5.0 łączącą najskuteczniejsze narzędzia psychobiologii, neurobiologii, coachingu i mentoringu.
Intensywna praca w formie indywidualnych sesji 1:1, 1,5 h każda, raz w tygodniu, w gabinecie na Żoliborzu Artystycznym w Warszawie
Wykorzystując model pracy DZIEŃ BEZ STRESU 5.0 nauczysz się jak radzić sobie z emocjami, stresem, lękiem, krytyką i złością.
Odkryjesz swoje blokady, negatywne myśli na temat pracy, pieniędzy, zdrowia, relacji
Uwolnimy emocje, które wywołują u Ciebie stres, lęk i ograniczają Twoje życie
Zastąpisz stare, negatywne przekonania, nowymi
Otrzymasz narzędzia, które zostaną z Tobą na całe życie
Stworzymy i opracujemy plan działania, abyś uzyskała oczekiwane rezultaty
Poznasz swoje zasoby, umiejętności i możliwości, z których zaczniesz korzystać
Wyjdziesz ze swojej strefy komfortu, poza swoje ograniczenia, w komfortowych warunkach
Odzyskasz wewnętrzny Spokój i odbudujesz Pewność Siebie
Zarezerwuj
Program Stop Stres
Online
w Gabinecie