Używamy 🍪 na naszych stronach. Przeglądając mncoaching.pl wyrażasz zgodę na stosowanie cookies oraz narzędzi analitycznych.
< POWRÓT
Gorszy tydzień, a wypalenie zawodowe...

Każdy dzień jest zły...
Dbanie o dom wydaje się całkowitą stratą energii...
Jesteś cały czas wyczerpana...
Większość dnia spędzasz na zadaniach, które uważasz za przytłaczające...
Czujesz, że cokolwiek zrobisz, nie jest doceniane...

Wypalenie zawodowe to stan fizycznego, emocjonalnego i psychicznego wyczerpania spowodowany chronicznym stresem. Występuje, gdy czujesz się przytłoczona, wyczerpana emocjonalnie i masz trudności ze sprostaniem ciągłym wymaganiom. Im dłużej jesteś w stresie, tym szybciej zaczynasz tracić zainteresowanie i motywację swoją pracą.

Wypalenie niszczy Twoją produktywność i odbiera Ci energię, czujesz się coraz bardziej bezradna, beznadziejna i niewystarczająco dobra. Zaczynasz myśleć, że nie masz nic do zaoferowania.

Wypalenie negatywnie wpływa na każdą dziedzinę Twojego życia — relacje, rodzina, zdrowie i życie towarzyskie.
Ze względu na liczne konsekwencje, ważne jest, abyś poradzić sobie z wypaleniem od razu.


Czasami możesz mieć dzień, kiedy czujesz się zmęczona, bezradna, przeciążona lub niedoceniona, aż Ci się nie chce wstać rano z łóżka i to jest normalne. Jeśli jednak czujesz się tak przez większość dni,
możesz doświadczać wypalenia zawodowego. To jest proces stopniowy. Nie pojawia się z dnia na dzień, ale może się pojawić nagle. Objawy są na początku subtelne, a z czasem się nasilają.  Warto, abyś zwraciła uwagę na to co się z Tobą dzieje każdego dnia i zauważysz te czerwone flagi, byś w porę zajęła się sobą i zapobiegła poważnemu załamaniu. Jeśli zignorujesz te sygnały, ostatecznie się wypalisz.

Emocjonalne objawy wypalenia
* Poczucie porażki i zwątpienia w siebie
*
Poczucie bezradności, uwięzienia
* Poczucie izolacji, samotności
* Utrata motywacji
* Cyniczne i negatywne nastawienie do życia
* Częste niezadowolenie 
* Niskie lub brak poczucia spełnienia


Fizyczne objawy wypalenia
* Częste uczucie zmęczenia, wyczerpania
* Obniżona odporność, częste choroby
* Częste bóle głowy lub mięśni
* Zmiana apetytu
* Zmian nawyków związanych ze snem

Behawioralne oznaki i objawy wypalenia
* Wycofywanie się z obowiązków
* Izolowanie się od innych
* Odkładanie spraw na później, dłuższe ich wykonywanie
* Nadużywanie jedzenia, środków psychoaktywnych, aby sobie poradzić
* Wyładowywanie frustracji na innych
* Opuszczanie pracy lub spóźnianie się, wychodzenie wcześniej

Wypalenie może być wynikiem chronicznego stresu, ale nie jest tym samym, co silny stres. Stres wiąże się ze zbyt wieloma czynnikami, obowiązkami, presją, które są ponad Towoje możliwości
fizycznie i psychicznie. Człowiek wstresie wyobraża sobie, że jeśli tylko uda imu się wszystko opanować, poczuje się lepiej. Wypalenie to poczucie niewystarczalności - oznacza uczucie pustki, wyczerpania psychicznego, brak motywacji i brak troski. Przy wypaleniu człowiek często nie widzi żadnej nadziei na pozytywną zmianę  swojej sytuacji.

Chociaż zazwyczaj zdajesz sobie sprawę, że jesteś pod wpływem silnego stresu, tak możesz nie zauważyć symptomów wypalenia zawodowego, gdy się pojawi.
Jeśli rozpoznajesz u siebie objawy wyczerpania psychicznego, emocjonalnego i fizycznego, ważne jest, abyś się zatrzymała, ponownie oceniła swoje priorytety i zadbała o siebie, by szybko odzyskać energię, podnieść poczucie własnej wartości i wrócić do normalnego funkcjonowania.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Nagórka

stres, zmęczenie, energia, wyczerpanie, wypalenie zawodowe, zmiana zawodu, odejście z etatu, bezradność, bezsilność, depresja, lęk, praca w korpo
Zobacz również