Używamy 🍪 na naszych stronach. Przeglądając mncoaching.pl wyrażasz zgodę na stosowanie cookies oraz narzędzi analitycznych.
< POWRÓT
Czym jest toksyczny związek? Czy da się go naprawić?

Czym jest toksyczny związek?
Wielu z nas wkroczyło w dorosłe życie, w relacje, nawet nie wiedząc, że wiele naszych przekonań i nawyków odnośnie związków, jest toksyczna.
Więc najpierw chcę Ci wyjaśnić, czym jest toksyczny związek:

Toksyczny związek ma miejsce, gdy jedna lub dwie osoby przedkładają
miłość ponad trzy podstawowe elementy zdrowego związku:
szacunek, zaufanie i uczucia.

Może to dla Ciebie zabrzmi jak szaleństwo, ale sama miłość nie powinna być powodem pozostawania w związku, gdyż może przysłaniać Ci zdrowy osąd tych ważnych obszarów relacji.

* Jeśli przedkładasz miłość, którą otrzymujesz ze związku, ponad szacunek, którego nie otrzymujesz, będziesz tolerować traktowanie Cię jak wycieraczkę.

* Jeśli w związku przedkładasz miłość nad zaufanie, będziesz tolerować kłamstwa i manipulacje.

* Jeśli w związku przedkładasz miłość nad uczucie, będziesz tolerować oziębłą i daleką od bliskości, egzystencję w związku.


To tolerowanie powierzchownego, niezdrowego i potencjalnie niszczącego związek, wiąze się z Twoim osobistymi zmaganiami:

 • możesz mieć niską samoocenę,
 • możesz nie mieć wystraczającego poczucia włąsnej wartości, aby zdawać sobie sprawę z tego, co się dzieje,
 • możesz nie umieć zapanować nad emocjami.


Toksyczny związek może przybierać różne formy i ma mnóstwo charakterystycznych objawów, które wiele osób albo ignoruje albo uważa, że są oznakami zdrowego relacji.

Poniżej znajduje się 18 najczęstszych odczuć, zachowań w związkach, które wiele par uważa za zdrowe i normalne, ale w rzeczywistości są one dla Ciebie bardzo krzywdzące:

 1. Czujesz się lekceważona
 2. Twoja potrzeba czułości, bliskości pozostaje niespełniona
 3. Non stop myślisz o waszej relacji
 4. Dajesz więcej niż dostajesz
 5. Kiedy się pokłócicie, partner kupuje Ci prezent lub wycieczkę, zamiast omówić problem
 6. Pogorszyła się Twoja samoocena
 7. Kiedy coś się nieukłada, to zawsze jest Twoja wina
 8. Twoje nawyki dotyczące spania i jedzenia uległy zmianie
 9. Czujesz się przygnębiona, zestresowana
 10. Kiedy zrobisz coś co nie jest po myśli partnera, karze Cię milczeniem
 11. Czujesz, że musisz się obchodzić z partnerem jak z jajkiem, by uniknąć jego wybuchu złości
 12. Twoje uczucia są na drugim planie
 13. Ciągle czujesz, że nie robisz wystarczająco dużo
 14. Nie czujesz się najlepiej emocjonalnie lub psychicznie w waszej relacji
 15. Czujesz się samotna w związku, partner nie pomaga Ci w obowiązkach domowych, gdyż On pracuje
 16. Partner nadmiernie przytłacza Cię zazdrością "z miłości"
 17. Czujesz się odpowiedzialna za wasze szczęście
 18. Zgadzasz na to, co nie jest zgodne z Twoimi wartościami

Czy jest możliwa zmiana toksycznego związku w zdrową relację?

Droga od toksycznego związku do zdrowego nie jest łatwa. Będę szczera: większość par nie jest w stanie tego zrobić. Chociaż – jest też szansa, że ​​wszystko zmieni się na lepsze.

Jeśli potraficie wykonać następujące trzy rzeczy, macie szansę, aby to się zadziałało:

 •  Oboje chcecie się zmienić i bierzecie za to odpowiedzielność. To wydaje się dość oczywiste, ale jeśli jedno z Was nie myśli poważnie o poprawie relacji, to Ty możesz
  zacząć myśleć o ewakuacji z tego związku. Natomiast, jeśli oboje wyrażacie szczerą chęć rozwiązania waszych problemów, zróbcie to! Partner wykazujący toksyczne zachowania musi wziąć pełną odpowiedzialność za siebie i to co robi. Zaprzeczanie jest powszechną cechą niezdrowych związków i jest w rzeczywistości głównym problemem stojącym na przeszkodzie w poprawie relacji. Jeśli ktoś się nie przyzna, że ​​ma problem, nic nie zmieni! Aby związek, który został zniszczony przez jaką kolwiek formę toksyczności, mógł zostać naprawiony, partner musi być całkowicie uczciwy i przyjąć pełną odpowiedzialność za swoje czyny i słowa.
   
 • Oboje dostrzegacie brak uczucia/zaufania/szacunku i jesteście chętni do pracy nad tym. Nawet jeśli oboje chcecie, aby sytuacja się poprawiła, nadal musicie przyznać, że istnieje problem i uzgodnić, co należy naprawić. To jest trudniejsze niż się wydaje. Cokolwiek to jest, musisz jasno i szczerze powiedzieć, co sprawia, że ​​związek jest toksyczny.
   
 • Obydwoje chcecie  komunikować się w zdrowy sposób, bez nadmiernego obwiniania lub osądzania. Możesz chcieć pracować nad rzeczami, możesz nawet zgadzać się co do tego, jaki jest prawdziwy problem, ale jeśli jedno lub oboje będziecie winić drugą osobę, to po prostu nie zadziała. Naprawdę nie ma znaczenia, czyja to wina, jeśli celem jest skierowanie związku na zdrowe tory. Oznacza to, że obydwoje wybieracie waszą relację ponad swoje egoistyczne pragnienia, swoją rację lub „wygraną”.

"Najwspanialszym darem, jaki możesz komuś dać, jest Twój rozwój osobisty.
Kiedyś mówiłem, że jeśli zaopiekujesz się mną, ja zajmę się Tobą.
Teraz mówię, że zaopiekuję się mną dla Ciebie, jeśli zaopiekujesz się sobą dla mnie."

   
- Jim Rohn

Jeszcze raz podkreślę, że chociaż naprawienie toksycznego związku nie jest rzeczą łatwą, to jeśli obydwoje chcecie pracować nad sobą, to jest to warte wysiłku, niezręcznych rozmów, a nawet bólu. Przecież większość rzeczy w życiu, które są wartościowe, wymagają poświęcenia im czasu, energii i ciężkiej pracy. Aby lepiej zarządzać waszą relacją ustalcie zdrowe granice i pracujcie nad własną samoświadomością. Komunikuj się otwarcie ze swoim partnerem na temat tego jak się czujesz i czego potrzebujesz w związku. Rozmawiajcie i dzielcie się obowiązkami, bo to zwiększy spójność między wami. Ważny jest również
czas tych rozmów, więc wybierz czas, w którym jesteście sami i w miarę wypoczęci.

Niezależnie od tego czy będziesz pracowała nad poprawą waszej relacji, czy zakończenie  tej relacji będzie koniecznością - Twój rozwój, praca nad sobą, swoimi schematami, przekonaniami otworzą Ci drogę do szczęśliwej relacji z samą sobą i szczęśliwego życiem. Tak, używajmy tego stwierdzenia "szczęśliwe życie" - możesz zaprojektować SWOJE SZCZĘŚLIWE ŻYCIE!

 

Pozdrawiam serdecznie,

 

Marta Nagórka
konsultant, coach i mentor kryzysowy

cze 2022 | problemy w związku, toksyczna relacja, toksyczne zachowania, narcyzm, toksyczny związek, komunikacja, praca nad sobą, rozstanie, rozwód, pewność siebie, poczucie własnej wartości, przemoc emocjonalna, zdrowie psychiczne, złe samopoczucie
Zobacz również
Konsultacja Równowaga
60 min. - 200zł
Konsultacja Równowaga
60 min. - 200zł
Program Stop Stres
nauczy Cię jak opanować umysł, ciało i relacje na drodze do odzyskania sprawczości, radości oraz równowagi w życiu poprzez wyjątkową metodę DZIEŃ BEZ STRESU 5.0 łączącą najskuteczniejsze narzędzia psychobiologii, neurobiologii, coachingu i mentoringu.
Intensywna praca w formie indywidualnych sesji 1:1, 1,5 h każda, raz w tygodniu, w gabinecie na Żoliborzu Artystycznym w Warszawie
Wykorzystując model pracy DZIEŃ BEZ STRESU 5.0 nauczysz się jak radzić sobie z emocjami, stresem, lękiem, krytyką i złością.
Odkryjesz swoje blokady, negatywne myśli na temat pracy, pieniędzy, zdrowia, relacji
Uwolnimy emocje, które wywołują u Ciebie stres, lęk i ograniczają Twoje życie
Zastąpisz stare, negatywne przekonania, nowymi
Otrzymasz narzędzia, które zostaną z Tobą na całe życie
Stworzymy i opracujemy plan działania, abyś uzyskała oczekiwane rezultaty
Poznasz swoje zasoby, umiejętności i możliwości, z których zaczniesz korzystać
Wyjdziesz ze swojej strefy komfortu, poza swoje ograniczenia, w komfortowych warunkach
Odzyskasz wewnętrzny Spokój i odbudujesz Pewność Siebie
Zarezerwuj
Program Stop Stres
Online
w Gabinecie