Używamy 🍪 na naszych stronach. Przeglądając mncoaching.pl wyrażasz zgodę na stosowanie cookies oraz narzędzi analitycznych.
< POWRÓT
Czy wiesz jaki wpływ ma Twoja relacja z głównym opiekunem na Twoje relacje damsko - męskie?


Masz problemy w związku???
Ciągle trafiasz na podobnych partnerów, wyposażonych w pakiet toksycznych zachowań?

Przyczyną tych problemów może być Twój styl przywiązania, który wypracowałaś jako niemowlę ze swoim głównym opiekunem, najczęściej mamą.
 

Oto jak rozpoznać swój styl przywiążania i zbudować zdrowe, bezpieczne relacje.

Zapewne zastanawiasz się czym tak naprawdę jest ten styl przywiązania, bo przecież większość mam robi wszystko co może, by dobrze zająć się swoim noworodkiem. A jednak, okazuje się, że wiele z nich zupełnie nieświadomie, nie sprostało potrzebom emocjonalnym swoich noworodków.  "Styl przywiązania" to emocjonalne połączenie, które miałaś  jako niemowlę ze swoim głównym opiekunem - prawdopodobniej z mamą. Zgodnie z teorią przywiązania, której pionierami byli brytyjski psychiatra John Bowlby i amerykańska psycholog Mary Ainsworth, jakość więzi, której doświadczyłaś podczas pierwszego roku życia, często determinuje to, jak dobrze odnosisz się do innych ludzi i reagujesz na bliskość przez całe życie.

Niemowlę komunikuje swoje uczucia poprzez wysyłanie niewerbalnych sygnałów, takich jak płacz, gruchanie, a później wskazywanie i uśmiechanie się. W zamian opiekun czyta i interpretuje te wskazówki, odpowiadając na zaspokojenie potrzeb dziecka na jedzenie, komfort lub uczucie. Kiedy ta niewerbalna komunikacja jest skuteczna, rozwija się bezpieczny styl przywiązania.

Na sukces stylu przywiązania nie mają wpływu czynniki społeczno-ekonomiczne, takie jak bogactwo,
wykształcenie, pochodzenie etniczne lub kultura.

 

Kiedy Twój główny opiekun - przyjmijmy, że to była mama  sprawiła, że poczułaś się zrozumiana i bezpieczna jako niemowlę. Była w stanie reagować na Twój płacz i dokładnie interpretować Twoje zmieniające się potrzeby fizyczne i emocjonalne, prawdopodobnie rozwinęłaś udany, bezpieczny styl przywiązania. Teraz jesteś  pewna siebie, ufna i pełna nadziei, potrafisz w zdrowy sposób radzcić sobie z konfliktami, reagować na bliskość i dobrze sobie radzisz w relacjach damsko - męskich.

Jeśli jednak w dzieciństwie doświadczyłaś niejasnej, przerażającej lub niespokojnej komunikacji emocjonalnej, jeśli Twoja mama nie była w stanie stale Cię pocieszać lub odpowiadać na Twoje potrzeby, to jest bardzo prawdopodobne, że masz ambiwalentno - lękowy lub unikający styl przywiązania. Będąc w niepewnej więzi w dzieciństiwe, mogłaś wyrosnąć na dorosłą, która ma trudności ze zrozumieniem własnych emocji i uczuć innych, a to ogranicza Twoją zdolność do budowania i utrzymywania stabilnych relacji. Może Ci być również trudno nawiązać relacje z innymi, unikasz intymności lub jesteś zbyt czepliwa, bojaźliwa i nerwowa w związku. Pamiętaj, że niepewny styl przywiązania nie może być powodem, by obwiniać rodzica za wszystkie problemy w związku. Twoja osobowość i doświadczenia z dzieciństwa, okres adolescencji oraz dorosłe życie  również odgrywają rolę w kształtowaniu Twojego stylu przywiązania. Mimo, iż największy wpływ na Twój mózg, kiedy byłaś niemowlęciem, miała więź przywiązania z Twoim głównym opiekunem. Dlatego ​​zrozumienie Twojego stylu przywiązania dostarczy Ci bardzo ważnych wskazówek i podpowiedzi, skąd biorą się problemy w Twoich dorosłych relacjach.

Być może zachowujesz się w zagadkowy lub autodestrukcyjny sposób, gdy jesteś w  związku?
Być może stale kontroluje wszystkich członków rodziny?
Może ciągle popełniasz te same błędy?
A może  zmagasz się ze stworzeniem bliskiej więzi?

Niezależnie od Twoich  problemów w związku, ważne jest, abyś wiedziała,
że Twój mózg pozostaje zdolny do zmian przez całe życie.

Identyfikując swój styl przywiązania, nauczysz  się kwestionować swoją niepewność, rozwijać bezpieczniejszy sposób nawiązywania znajomości i budować silniejsze, zdrowsze oraz bardziej satysfakcjonujące relacje.

Styl  przywiązania charakteryzuje się zachowaniem przejawianym w związku, szczególnie, gdy związek ten jest zagrożony. Na przykład osoba z bezpiecznym stylem przywiązania może być w stanie otwarcie dzielić się swoimi uczuciami i szukać wsparcia w obliczu problemów w związku. Z drugiej strony osoby z niepewnymi stylami przywiązania mogą mieć tendencję do stania się zależnym lub lzachowywać się samolubnie, manipulować, gdy czują się bezbronne, lub po prostu całkowicie unikać intymności.

Zrozumienie, w jaki sposób Twój styl przywiązania kształtuje i wpływa na Twoje związki, pomoże Ci zrozumieć własne zachowania, sposób postrzegania swojego partnera i to jak reagujesz na intymność. Zidentyfikowanie tych wzorców pomoże Ci  w wyjaśnieniu, czego potrzebujesz w związku i jak najlepiej przezwyciężyć  problemy w relacji.

Jeśli Twoim celem jest stworzenie „bezpiecznego połączenia”, którego nie miałaś możliwości doświadczyć jako dzieci, przygotuj się na wyzwania, które niesie ze sobą rozwój. Przyznanie się do swoich słabości wymaga odwagi i wrażliwości. Musisz być gotowa  przełamać destrukcyjne dziecięce wzorce relacji, które wprowadziłaś do waszego związku. 

Pary z bezpiecznym stylem przywiązania  wiedzą jakie mają  mocne i słabe strony, są świadome swojego
wpływu na relację i potrafią szczerze przepraszać, gdy popełniają błędy.

 

Pozdrawiam serdecznie,

Marta Nagórka
konsultant, coach i mentor kryzysowy

lip 2022 | relacje, styl przywiązania, toksyczny związek, relacja z mamą, związek, problemy małżeńskie, toksyczny związek, toksyczne zachowania, niska samoocena, brak poczucia własnej wartości
Zobacz również
Konsultacja Równowaga
60 min. - 200zł
Konsultacja Równowaga
60 min. - 200zł
Program Stop Stres
nauczy Cię jak opanować umysł, ciało i relacje na drodze do odzyskania sprawczości, radości oraz równowagi w życiu poprzez wyjątkową metodę DZIEŃ BEZ STRESU 5.0 łączącą najskuteczniejsze narzędzia psychobiologii, neurobiologii, coachingu i mentoringu.
Intensywna praca w formie indywidualnych sesji 1:1, 1,5 h każda, raz w tygodniu, w gabinecie na Żoliborzu Artystycznym w Warszawie
Wykorzystując model pracy DZIEŃ BEZ STRESU 5.0 nauczysz się jak radzić sobie z emocjami, stresem, lękiem, krytyką i złością.
Odkryjesz swoje blokady, negatywne myśli na temat pracy, pieniędzy, zdrowia, relacji
Uwolnimy emocje, które wywołują u Ciebie stres, lęk i ograniczają Twoje życie
Zastąpisz stare, negatywne przekonania, nowymi
Otrzymasz narzędzia, które zostaną z Tobą na całe życie
Stworzymy i opracujemy plan działania, abyś uzyskała oczekiwane rezultaty
Poznasz swoje zasoby, umiejętności i możliwości, z których zaczniesz korzystać
Wyjdziesz ze swojej strefy komfortu, poza swoje ograniczenia, w komfortowych warunkach
Odzyskasz wewnętrzny Spokój i odbudujesz Pewność Siebie
Zarezerwuj
Program Stop Stres
Online
w Gabinecie