Jak osiągnąć work-life balance?
Prawda jest taka, że nie ma jednej recepty, która pasuje do każdego. Próba znalezienia równowagi w ciągu jednego dnia może być jedynie frustrująca, ale już w ciągu tygodnia możesz wprowadzić jakieś zmiany, które przybliżą Cię do osiągnięcia harmonii w dłuższej perspektywie.
Dobrym sposobem na sprawdzenie poziomu swojej równowagi jest uważność na swoje potrzeby, myśli i nastrój oraz przemyślany plan.
Oto kilka sposobów na zachowanie równowagi:
Uwzględnij sposób, w jaki pracuje Twój mózg - ogranicz wszystkie rozpraszacze, ten jeden krok pozwoli Ci najlepiej wykorzystać swój czas.
Planuj z wyprzedzeniem - plan pozwoli Ci połączyć aktywność zawodową ze swoimi aktywnościami rekreacyjnymi, czy społecznymi.
Wyznacz przedziały czasowe na różne zadania - zaplanuj czas na sprawdzanie wiadomości (i odpowiadanie na nie), czas na spotkania i czas na intensywną pracę umysłową. Pomaga to zakotwiczyć te zadania w godzinach, w których jesteś osobiście bardziej produktywny.
Kończ pracę o określonej godzinie - kiedy pracujesz w domu, jeszcze łatwiej jest pozwolić, aby praca przeniosła się na czas osobisty. Ustal czas zakończenia pracy na dany dzień i wzmocnij go, wyłączając urządzenia związane z pracą, zamykając biuro lub planując coś później.
Zauważ jak korzystasz z technologii - z ilu urządzeń jednocześnie korzystasz w pracy, z ilu po pracy i w jakim wymiarze czasu?
Wyjdź na lunch - nawet jeśli pracujesz z domu, możesz wyjść na lunch lub spotkać się ze współpracownikami. Oderwanie od pracy będzie odświeżająca i będziesz pamiętała o zjedzeniu posiłku.
Praca, kiedy jesteś poza firmą - może nawet kiedy jesteś chora w domu masz tendencję do wykonywania swoich obowiązku z pracy. Uważaj na to - Twój czas wolny, niezależnie o tego z jakiego powodu - choroby, osobisty spraw, czy wakacji, to czas dla Ciebie, dobry na poprawę samopoczucia.
Ćwicz uważność - to właśnie uważność sprawia, że brak równowagi jest trudny do zignorowania. Kiedy praktykujesz techniki uważności stajesz się bardziej zestrojona ze swoimi emocjami i doznaniami fizycznymi. Zwracanie uwagi na te uczucia pomoże Ci nauczyć się zauważać, kiedy w ferworze pracy tłumisz swoje potrzeby fizjologiczne. Na przykład trudno jest skupić się na pracy w arkuszu kalkulacyjnym po tym jak słyszysz burczenie w brzuchu.
Hobby - może mówisz, że nie masz na nie czasu. A jednak robienie tego co się lubi, ba a nawet kocha poza pracą sprawi, że będzie Ci łatwiej odciąć się od wiadomości służbowych lub zakończyć dzień pracy o określonej godzinie. Twoje hobby zwiększy Twoją energię i witalność. Kiedy spędzamy dobrze czas, cz też jesteśmy kreatywni, wracamy do pracy z nową energią.
Zmień pracę lub profesję - "O Boże! Nie stać mnie na to..." czy oby na pewno??? Jeśli Twoja praca jest zupełnie niezwiązana z Twoim zainteresowaniami, które wzbudzają entuzjazm, energię i poczucie sensu, może warto zastanowić się nad zmianą obecnej pracy. Chociaż praca nie musi (i nie może) zaspokajać wszystkich potrzeb związanych z Twoim celem życiowym, relacjami i wyzwaniami, to warto szukać takiej pracy, która da Ci satysfakcję, spełnienie, godziwe wynagrodzenie i względny spokój.
Komunikuj się ze swoim przełożonym - Jeśli czujesz, że nie robisz wystarczająco dużo lub robisz za dużo, to może czas porozmawiać ze swoim przełożonym nad ustaleniem Twoich obowiązków i priorytetów na Twoim stanowisku. Skuteczna komunikacja to podstawa równowagi w życiu.
Pomyśl o współpracy z profesjonalistą - Jeśli czujesz się przytłoczona, utknęłaś lub nie wiesz, od czego zacząć, by wrócić do równowagi praca z profesjonalistą jest nieoceniona. Coach lub doradca pomoże Ci określić, które zmiany krok po kroku są realne i możliwe, tak abyś czuła się pewnie i działała w określonym, ustalonym przez Ciebie, kierunku.
Hmm możesz teraz myśleć, no tak wszystko fajnie tylko jak się do tego zabrać, przecież ja nie mam tyle energii. Zacznij od małych rzeczy. Z pewnością zależy Ci na szybkiej poprawie równowagi między życiem zawodowym, a prywatnym, pamiętaj Twoje nawyki zawodowe były budowane przez długi czas i prawdopodobnie nie zmienią się z dnia na dzień. Jeśli na przykład Twoim celem jest ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem komputera lub telefonu, próba ograniczenia się do określonej liczby godzin prawdopodobnie tylko Cię sfrustruje. Bardziej prawdopodobne jest, że będziesz trzymać się nowego nawyku, jeśli zaczniesz od mniejszego celu - powiedzmy godzinnej przerwy od korzystania ze sprzętu elektronicznego.
JESTEŚ NAJWAŻNIEJSZA!
DBAJ O SIEBIE, NIKT LEPIEJ TEGO NIE ZROBI!
Pozdrawiam serdecznie,
Marta Nagórka
#worklifebalance #zdrowiepsychiczne #zdrowiefizyczne #stres #spokój #organizacjapracy #zdrowyposiłek #czasdlasiebie #wypaleniezawodowe