Używamy 🍪 na naszych stronach. Przeglądając mncoaching.pl wyrażasz zgodę na stosowanie cookies oraz narzędzi analitycznych.
< POWRÓT
5 poziomów wypalenia zawodowego

Naukowcy wykorzystali kilka modeli do zobrazowania rozwoju objawów wypalenia zawodowego.
Jeden z modeli Freudenbergera w książce "The Burnout Syndrome" przedstawia 5 poziomów wypalenia:

Poziom 1
MIESIĄC MIODOWY - Czujesz się zaangażowana w przedsięwzięcie, niezależnie od tego, czy właśnie dostałaś nową pracę, awans, czy projekt. Jesteś gotowa przyjąć nowe obowiązki i chętna do udowodnienia swojej wartości. Możesz czuć się kreatywnya, produktywna i pełna energii.

Poziom 2
POCZĄTEK STRESU - Nieuchronnie w pracy nie zawsze wszystko idzie gładko, a Twój początkowy optymizm  zaczyna słabnąć, gdy przychodzą trudne dni. Możesz odczuwać poczucie stagnacji, ponieważ Twoje wysiłki wydają Ci się mniej nagradzane. Jeśli w tym momencie będziemy w stanie wykorzystać pozytywne strategie radzenia sobie, możesz być w stanie zachować równowagę i nadal czerpać satysfakcję ze swojej pracy przez większość dni. Jednak jeśli równowaga zacznie przechylać się w stronę mniej pomocnych strategii radzenia sobie ze stresem, takich jak zaniedbywanie własnych potrzeb - pracujesz ciężej lub dłużej, możesz rozwinąć objawy stresu, takie jak: drażliwość, problemy z koncentracją, niepokój, wycofanie społeczne, zły sen i bóle głowy.To czas, gdy stres związany ze wszystkimi obowiązkami zacznie zbierać swoje żniwo.

Poziom 3
CHRONICZNY STRES
- Jesteś stale zmęczona, drażliwa lub apatyczna. Możesz wycofać się ze współpracy lub czuć urazę do współpracowników, szefa. Możesz często odkładać sprawy na później, sięgać po używki, aby leczyć się samodzielnie, wręcz zaprzeczając problemowi. Ten chroniczny stres może przynieść ze sobą poczucie porażki i bezsilności. Jeśli jest to połączone z brakiem uznania dla Twoich wysiłków, możesz również zacząć czuć się niekompetentna i niedoceniana.

Poziom 4
WYPALENIE ZAWODOWE
- Odczuwasz negatywne emocje co do przyszłości, problemy piętrzą się jeden po drugim. Zaniedbujesz swoje zdrowie, a to wiąże się z problemami fizycznymi, takimi jak problemy żołądkowo-jelitowe i przewlekłe bóle głowy. Dręczą cię wątpliwości dotyczące Twojej samooceny i szukasz sposobu na izolowanie się od kontaktów społecznych.

Poziom 5
NAWYKOWE WYPALENIE
- Twoje samopoczucie osiąga ekstremalnie niski poziom, ciągle jesteś smutna, zmęczona psychicznie i fizycznie. Tutaj może rozwinąć się depresja, potrzbujesz wsparcia.

Świadomość tych  poziomów i oznak może pomóc Ci zidentyfikować, kiedy  potrzebujesz wsparcia. Najważniejsze jest to, abyś wiedziała, że nie jesteś sam i że masz wiele możliowści uzyskania pomocy.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Nagórka

wypalenie zawodowe, stres, depresja, obniżone samopoczucie, spadek nastroju, rozdrażnienie, zmęczenie, chroniczny stres, pierwsza pomoc psychologiczna, wypalenie zawodowe
Zobacz również