Używamy 🍪 na naszych stronach. Przeglądając mncoaching.pl wyrażasz zgodę na stosowanie cookies oraz narzędzi analitycznych.
< POWRÓT
3 sposoby radzenia sobie z toksycznością...

Po czym poznasz toksyczną osobę i jak sobie z nią poradzić?!

Jeśli znasz kogoś, kto jest trudny i ciągle wywołuje konflikty, możesz mieć do czynienia z osobą toksyczną. Ci ludzie mogą wywoływać u Ciebie, jak i u innych stres i złe samopoczucie, nie wspominając o emocjonalnym, a nawet fizycznym bólu.

Toksyczną osobą jest każdy, kogo zachowanie dodaje negatywności i wprowadza dysharmonię  w życiu drugiego człowieka.
Ta osoba sama zmagaj się z własnymi stresami i traumami, postępując w taki sposób, który nie przedstawia ich w najlepszym świetle.

Toksyczność u ludzi nie jest uważana za zaburzenie psychiczne. Ale mogą być ukryte problemy psychiczne, które powodują, że ktoś działa w toksyczny sposób, w tym zaburzenie osobowości.

Oto kilka znaków ostrzegawczych, na które należy zwrócić uwagę:

  • Czujesz, że jesteś wmanipulowana w coś, czego nie chcesz robić.
  • Ciągle jesteś zdezorientowana zachowaniem tej osoby.
  • Czujesz, że zasługujesz na przeprosiny, które nigdy nie nadchodzą.
  • Zawsze musisz bronić się przed tą osobą.
  • Nigdy nie czujesz się w ich towarzystwie w pełni komfortowo.
  • W ich obecności ciągle czujesz się źle ze sobą.

Jeśli doświadczyłaś tych uczuć w czyimś towarzystwie, to znaczy, że ta osoba może być toksyczna. Jeśli ciągle masz takie emocje, możesz chcieć wycofujesz się z relacji
lub całkowicie ją kończysz.

Tak jak istnieją oznaki, że przebywasz w towarzystwie osoby toksycznej z powodu tego, jak ta osoba sprawia, że ​​Ty się czujesz, tak samo są oznaki widoczne w samej osobie, które podkreślają jej toksyczność.


Najczęstrze objawy toksyczności to:

Niezgodność
Częścią bycia człowiekiem są wzloty i upadki, dobre i złe chwile. Ale osoba toksyczna prawie nigdy nie jest konsekwentna. Jej zachowanie jest nieobliczalne.
Nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań lub obietnic. Nigdy nie wiadomo, co zrobidalej. W jednej chwili mogą być Tobą zachwyceni, a w następnej spisać Cię na straty.

Zawsze potrzebują twojej uwagi
Czy zauważyłeś, że ta osoba zawsze czegoś od Ciebie potrzebuje? Niezależnie od tego, czy są to ciągłe rozmowy telefoniczne, SMS-y, czy pojawianie się pod twoimi drzwiami, zawsze potrzebują emocjonalnego wsparcia. I prawdopodobnie nie wspierają cię w zamian. Zabierają wszystko, co masz, nie oddając wiele. Mają podwyższony poziom interesowności, potrzebę pokazania własnej wielkości, aby otrzymać afirmację. Może to być związane z narcystycznym zaburzeniem osobowości.

Zawsze jest dramat
Zauważyłaś kiedyś, jak dramat wydaje się podążać za niektórymi ludźmi? To prawdopodobnie nie przypadek. Toksyczni ludzie rozwijają się w dramatycznych sytuacjach. Rozpalają emocje i tworzą konflikt. Uwielbiają mieszać w kotle, aby zobaczyć, co się stanie.

Nie szanują Twoich granic
Kolejną oznaką osoby toksycznej jest brak granic. Jeśli od czasu do czasu mówiłsz jasno o swoich potrzebach, a ta osoba  po prostu nie może się powstrzymać i nie szanuje Ciebie, to jest toksyczne.
Zdrowe relacje opierają się na zaufaniu i umiejętności poszanowania granic. Toksyczni ludzie po prostu nie potrafią tego zrobić.

Manipulują innymi w celu uzyskania tego, czego chcą
Czy czujesz się wykorzystana? Zmanipulowana? Toksyczni ludzie uwielbiają manipulować otaczającymi ich ludźmi, aby uzyskać to, czego chcą. Oznacza to kłamstwo, naginanie prawdy, wyolbrzymianie lub pomijanie informacji, aby podjąć określone działanie lub mieć o nich określoną opinię. Zrobią wszystko, czego potrzebują by połechtać swoje EGO, nawet jeśli oznacza to zranienie innych.

Nadużywają substancji
Innym toksycznym zachowaniem jest nadużywanie substancji, takich jak narkotyki i alkohol.
Te zachowania stają się toksyczne, gdy osoba nieustannie krzywdzi innych ludzi, nie wspominając o sobie.


Jak sobie radzić  z toksycznymi ludźmi...
Teraz, gdy znasz oznaki toksycznej osoby, zarówno rozpoznajesz je po swoim samopoczuciu, jak i zachowaniu, nadal możesz nie wiedzieć, co z tym zrobić?

Oto 3 strategie do przetestowania:

Skonfrontuj się!

Jak tylko zauważysz toksyczne zachowanie, skonfrontuj się z daną osobą. Kwestionuj wszelkie kłamstwa lub niekonsekwencje. Powiedz, że nie podoba Ci się takie zachowanie.
To pokarze tej osobie, że zwracasz uwagę – i dajesz im szansę na wytłumaczenie się lub przeprosiny.

Postaw twarde granice!

Jeśli musisz mieć w swoim życiu osobę toksyczną, spróbuj ustalić bardziej rygorystyczne granice. Na przykład, jeśli ktoś nadużywa substancji i powoduje to, że utrudnia Tobie, dzieciom, rodzicom, sąsiadą życie, poinformuj go, że nie nie będzieicie się widzieć, dopóki nie będzie trzeźwy. Wyjaśnij, że nie będziesz tolerować zachowań pod wpływem, krzyków, przemocy, rozpowszechniania plotek itd. SKieruj na odwyk, a następnie terapię - min rok! Ogranicz czas, który z nimi spędzasz, dopóki się nie zmieni.

Usuń tą osobę ze swojego życia!

Jeśli powyższe strategie nie działają i powodują jeszcze więcej bólu, nadużyć lub nieuczciwości, czas usunąć  toksyczną osobę z Twojego życia.
Czasami nie pozostaje nic innego, jak stanąć w obronie siebie i odejść!

Pozdrawiam serdecznie,

Marta Nagórka
konsultant, coach i mentor kryzysowy

 

lip 2022 | toksyczna osoba, narcyzm, zaburzenie osobowości, toksyczny związek, toksyczna relacja, krytyka, stres, złe samopoczucie, stawianie granic, toksyk, toksyczni, toksyczne osoby
Zobacz również
Równowaga
60 min. - 220zł
Równowaga
60 min. - 220zł
Program Stop Stres
nauczy Cię jak opanować umysł, ciało i relacje na drodze do odzyskania sprawczości, radości oraz równowagi w życiu poprzez wyjątkową metodę DZIEŃ BEZ STRESU 5.0 łączącą najskuteczniejsze narzędzia psychobiologii, neurobiologii, coachingu i mentoringu.
Intensywna praca w formie indywidualnych sesji 1:1, 1,5 h każda, raz w tygodniu, w gabinecie na Żoliborzu Artystycznym w Warszawie
Wykorzystując model pracy DZIEŃ BEZ STRESU 5.0 nauczysz się jak radzić sobie z emocjami, stresem, lękiem, krytyką i złością.
Odkryjesz swoje blokady, negatywne myśli na temat pracy, pieniędzy, zdrowia, relacji
Uwolnimy emocje, które wywołują u Ciebie stres, lęk i ograniczają Twoje życie
Zastąpisz stare, negatywne przekonania, nowymi
Otrzymasz narzędzia, które zostaną z Tobą na całe życie
Stworzymy i opracujemy plan działania, abyś uzyskała oczekiwane rezultaty
Poznasz swoje zasoby, umiejętności i możliwości, z których zaczniesz korzystać
Wyjdziesz ze swojej strefy komfortu, poza swoje ograniczenia, w komfortowych warunkach
Odzyskasz wewnętrzny Spokój i odbudujesz Pewność Siebie
Zarezerwuj
Program Stop Stres
Online
w Gabinecie