Używamy 🍪 na naszych stronach. Przeglądając mncoaching.pl wyrażasz zgodę na stosowanie cookies oraz narzędzi analitycznych.
< POWRÓT
10 oznak, po których rozpoznasz, że jesteś wychowana przez narcystycznych rodziców.

10 oznak, po których rozpoznasz, że jesteś wychowana przez narcystycznych rodziców

Dzieci narcystycznych rodziców często miały trudne dzieciństwo, w którym nieustannie próbowały, a mimo wszystko nie były w stanie sprostać zmieniającym się nastrojom swoich rodziców.

Narcystyczni rodzice mają nadmierną potrzebę zbierania dla siebie pochwał, a znikomy szacunek dla uczuć i potrzeb innych. Jako rodzice są często emocjonalnie niedostępni, zaniedbujący i agresywni. Ich dzieci często borykają się z problemami z samooceną, lękiem przed odrzuceniem, porzuceniem, depresją, używkami i niezdrowymi związkami. Bardzo często dorosłym już dzieciom niedojrzałych emocjonalnie rodziców towarzyszy taki cichy, ale jakże upierdliwy wewnętrzny głosik, który wciąż powtarza "NIE JESTEŚ WYSTARCZAJĄCO DOBRA/DOBRY!".

Jakie są cechy narcystycznego rodzica?
Narcystyczni rodzice często traktują swoje dzieci emocjonalnie i ciągle zmieniają swoje oczekiwania wobec nich. Są bardzo wrażliwi i defensywni, mają tendencję do braku samoświadomości  oraz empatii w stosunku do swoich dzieci. Rodzice narcystyczni są często opisywani jako nieprzewidywalni lub raz czuli, raz oziębli, co utrudnia dzieciom rozpoznanie tego czego mogą się spodziewać.
Osoby narcystyczne mogą być trudne do zidentyfikowania, ponieważ wkładają dużo energii i wysiłku w utrzymanie swojej reputacji oraz idealnego wizerunku. Rodzice z Narcystycznym Zaburzeniem Osobowości mają tendencję do używania narcystycznych zwrotów, które zniekształcają rzeczywistość w taki sposób, który powoduje, że ich dzieci wątpią w siebie i swoje postrzeganie świata, a sami  przedstawiają się jako kochający i troskliwi rodzice.

Chociaż nie wszyscy będą mieli takie samo doświadczenie, oto 10 oznak, które świadczą o tym, że zostałaś wychowana przez rodzica/opiekuna z Narcystycznymm Zaburzeniem Osobowości:

1. Ich miłość do Ciebie była warunkowa
Jedną z najczęstszych oznak bycia wychowaną przez narcyzów jest poczucie braku miłości. Zawsze albo prawie zawsze, gdy zrobiłaś coś lub nie zrobiłaś czegoś, we właściwy sposób, to była Twoja wina. To jest „miłość warunkowa”, ponieważ istniały pewne warunki, które musiały być spełnione, abyś otrzymała tę miłość. Miłość warunkowa jest powszechna w domach z "przemocą" i ma niszczący, długoterminowy wpływ na dzieci. Kiedy rodzic jest narcyzem, warunki miłości zwykle obracają się wokół potrzeb emocjonalnych i poczucia własnej wartości rodzica. Kiedy dziecko sprawia, że ​​rodzic czuje się dobrze ze sobą, czuje się ważny lub wyjątkowy, narcystyczni rodzice często okazują dziecku uwielbienie. Kiedy rodzic czuje się źle ze sobą lub dziecko zrobiło, lub nie zrobiło czegoś, czego od niego oczekiwano, rodzic może go ignorować, być okrutny, a nawet znieważyć swoje dziecko.

2. Jakoś zawsze tak wychodziło, że oni byli w centrum uwagi
Osoby z Narcystycznym Zaburzeniem Osobowości zawsze potrafią  odwrócić na siebie całą uwagę. Ich skłonność do bycia w centrum uwagii sprawiała, że czułaś się niesłyszana, nieważna, a nawet niewidzialna. Nawet w chwilach, które miały być z Tobą związane (np. Twoje urodziny, Twój sukces, ukończenie szkoły itp.), Twój rodzic znajdował sposób na zwrócenie na siebie uwagi.

Dr. Amy Brunell, profesor psychologii na Uniwersytecie Stanowym w Ohio, stwierdziła, że narcyzi działają w taki sposób, aby wszystko było o nich. Świat musi się kręci wokół nich, ich potrzeb i pragnień. Są samolubni
i oczekują, że inni, w tym także ich dzieci, zatroszczą się o nich. Tak więc, kiedy ich dziecko dobrze sobie radzi, przypisują sobie ich zasługi i chwalą się nim, a kiedy dziecko ma pewne problemy, obwiniają o to dziecko lub innych. Kontrolują i łatwo wywołują poczucie winy u swoich dzieci. Zwykle nie oferują wiele w formie wsparcia emocjonalnego i dowartościowania, a dziecko szybko uczy się, że to czego chce rodzic jest ważniejsze, niż to czego pragnie dziecko. Narcystyczny rodzic często żyje własnym życiem poprzez dziecko i jego osiągnięcia.

Oto kilka przykładów tego, jak narcystyczni rodzice sprawiają, że wszystko kręci wokół nich:

 • Rozmowy są zawsze o nich, nie o Tobie.
 • Przypisują sobie Twoje osiągnięcia.
 • Tworzą konflikty lub dramaty, aby zwrócić na siebie uwagę.
 • Wszystko u nich staje się personalne, nawet jeśli nie ma to z nimi nic wspólnego.
 • Zawsze poddają po wątpliwość Twoje pomysły, zainteresowania, plany, czy też wybór szkoły, pracy.


3. Nie wiedziałaś, co jest prawdziwe, a co sobie wyobraziłaś
Kolejnym znakiem, że zostałaś wychowana przez narcystycznych rodziców, jest zwątpienie w siebie.
Z biegiem czasu zaczęłaś wątpić w siebie i swoją rzeczywistość, a nawet zaczęłaś się zastanawiać czy coś Ci się wydaje, czy może już wariujesz.

Narcyz jest  biegły w gaslightingu, który jest obraźliwą taktyką przekręcania i zniekształcania prawdy w sposób, który może sprawić, że osoba zacznie kwestionować i wątpić w rzeczywistość.

Przykłady narcystycznego gaslightingu obejmują:

 • Mówienie do Ciebie, że coś sobie wyobrażasz lub zmyślasz.
 • Oskarżanie Cię o wyolbrzymianie prawdy.
 • Wypominanie Ci, że kiedyś skłamałaś lub coś zmyśliłaś.
 • Przekręcanie tego co powiedziałaś lub zrobiłaś.
 • Mówienie, że źle czujesz.
 • Wmawianie Ci, że żle myślisz.

4. Nie wolno Ci było wyrażać swoich uczuć lub potrzeb
Jeśli czułaś, że nie możesz powiedzieć rodzicowi, jak się czułaś, czego chciałaś lub potrzebowałaś w okresie dorastania, to również może oznaczać, że Twój rodzic ma Narcystyczne Zaburzenie Osobowości.
Teraz będąc już dorosłą kobietą czujesz się niepewnie, poddajesz pod wątpliwość to kim jesteś, co lubisz, a czego nie. Mierzysz się z trudnościami w  podejmowaniu własnych decyzji i byciu niezależną. Uważasz, że nie poradzisz sobie bez partnera, nawet jeśli wasz związek już od dawna nosi znamiona toksyczności.

Dzieci narcyzów wcześnie uczą się, że to co czują, chcą i potrzebują, nie ma znaczenia dla ich rodziców, i uczą się zachowywać je dla siebie.
Dorośli wychowani przez narcyzów mają trudności z rozpoznaniem tego, jak się czują lub czego chcą i potrzebują, ponieważ przyzwyczaiły się do tłumienia tych wewnętrznych uczuć, pragnień i potrzeb!

 

5. Byłaś świadkiem tego, jak poniżali innych
Osoby narcystyczne nie mają zdolności do nawiązywania zdrowych, wzajemnych relacji, w których zajmują się uczuciami i potrzebami innych ludzi. Dlatego większość narcyzów ma wzór niezdrowych lub zerwanych relacji. Często mają długą listę osób,  których wykorzystali do realizacji własnych planów, a następnie ich odrzucili, gdy nie były już im potrzebne.

Nawet jeśli Twój rodzic był w stanie utrzymać relacje z innymi ludźmi, prawdopodobnie byłaś świadkiem sytuacji, kiedy:

 • Źle wyrażał się o innych.
 • Przesadnie reagował na najmniejszą krytykę.
 • Stawał się agresywny lub pasywno-agresywny wobec innych.
 • Wykorzystywał ludzi do własnych potrzeb.
 • Był zazdrosny lub konkurował z ludźmi, którzy mieli coś, czego on nie miał.
 • Manipulował innymi ludźmi, aby uzyskać to, czego chciał.


6. Czułaś się odpowiedzialna za ich dobry i zły humor
To normalne, że dziecko chce zadowolić swojego rodzica, ale jeśli miałaś rodzica z Narcystycznym Zaburzeniem Osobowości, mogłaś żyć w strachu, że nie sprawiłaś rodzicom przyjemności.
Często ten strach wynikał z tego, że widziałaś to co się stało z tymi,  którzy ich zdenerwowali, a także z doświadczenia tego na własnej skórze.

Wiele dzieci narcystycznych rodziców dokłada wszelkich starań, aby zadowolić swoich rodziców, z różnym rezultatem. Dzieje się tak, dlatego że to, co jest potrzebne do zadowolenia rodzica jednego dnia, może się zmienić następnego dnia, a ​​dziecko narcystycznych rodziców często żyje w ciągłym stresie i strachu. Kary, które otrzymywałaś, mogły się znacznie różnić w zależności od nastroju Twojego rodzica, co sprawiało, że ciągle zgadywałaś, co się wydarzy.

7. Reprezentowałaś ich przed światem zewnętrznym
Ponieważ osoby narcystyczne są tak bardzo zależne od uznania, pochwały i podziwu innych, że oczekują od swoich dzieci, że będą ich reprezentowały i pomogą im zachować doskonały wizerunek oraz
reputacji na zewnątrz.

Oto niektóre ze sposobów, w jakie mogłaś chronić wizerunek swojego rodzica:

 • Czekała Cię surowa kara za zawstydzenie rodzica publicznie.
 • Byłaś  krytykowana z powodu własnego wyglądu, wagi lub zainteresowań.
 • Nie wolno Ci było dzielić się pewnymi szczegółami z waszego życia z innymi.
 • Czułaś się jak "figura woskowa" do sesji zdjęciowych i jego wizerunku publicznego.
 • Byłaś pouczana o tym, jak Twoje działania źle na niego wpływają - Twój rodzic chciał,
  abyś odniosła sukces na tyle, by mógł się nim chwalić, ale nie na tyle, byś wywołała u niego zazdrość
  lub sprawiła, że poczuje się gorszy od Ciebie.


8. Oczekiwali, że zawsze będziesz się z nimi zgadzać
Ponieważ osoba z narcystycznym zaburzeniem osobowości ma bardzo delikatne EGO, posiadanie odmiennej opinii, wiary lub idei może być postrzegane jako zagrożenie. Dzieciom narcyzów często odmawia się prawa do własnych uczuć, przekonań czy opinii, a także nie pozwala się im dokonywać własnych wyborów.

Jeśli Twój rodzic nienawidził kogoś, oczekiwał, że Ty również będziesz nienawidziła tą osobę. Jeśli miał opinię na jakiś temat, potrzebował, abyś ją potwierdziła. W momencie, kiedy tego nie zrobiłaś, wiele Cię to kosztowało - rodzic mógł być zimny, okrutny, a nawet obrażać Cię za to, że się z nim nie zgadzasz.

9. Byli raz czuli, a raz bezwzględni
Ponieważ narcyzi polegają na innych ludziach, aby uzyskać potwierdzenie swojej wspaniałości, często są tak samo czuli, jak bezwzględni.
"Love bombing - Bombardowanie miłością" to jedno z powszechnych terminów używanych do opisania sposobów, w jakie osoba z Narcystycznym Zaburzeniem Osobowości przyciąga do siebie ludzi, okazuje wiele uczuć, troski po to, aby zbliżyć się do nich. Niestety taki love bombing nie trwa długo i zwykle kończy się wybuchem gniewu, milczeniem lub inną emocjonalnie obraźliwą formą kary ze strony narcyza.
Jeśli miałaś rodziców z Narcystycznym Zaburzeniem Osobowości, prawdopodobnie doświadczyłaś zarówno bombardowania miłością, jak i emocjonalnego zaniedbania, które po nim nastąpowały.
To mogło zdezorientować Cię jako dziecko, powodując, że starałaś się jeszcze bardziej, byś była przez nich lepiej  traktowana.

10. Chcieli dobrze, nie popełniali błędów
Większość rodziców z Narcystycznym Zaburzeniem Osobowości nie potrafi przyznać się, że ​​popełnili błąd, zrobili coś złego i już tym bardzinie chcą przyznać się do  swoich wad jako rodzice. Jeśli miałaś narcystycznych rodziców, mogłaś być obwiniana za wiele rzeczy, które tak naprawdę nie były Twoją winą. Jeśli kiedykolwiek próbowałaś skonfrontować się z rodzicem i powiedzieć jak źle Cię traktowali, prawdopodobnie nie otrzymałaś od niego przeprosin, których oczekiwałaś. Nawet jeśli je usłyszałaś, były one tylko po to, aby Cię "uciszyć".

U podstaw narcystycznego samopoczucia  leży głębokie poczucie wstydu i nieadekwatności, a większość objawów zaburzenia ma na celu ochronę przed tymi nieprzyjemnymi uczuciami. W pakiecie występuje również krytykowanie, ocenianie, obwinianie innych ludzi, atakowanie, zaprzeczanie swoim błędom lub/i  konieczność zachowania doskonałego wyglądu.

Bycie wychowywanym przez kogoś, kto ma Narcystyczne Zaburzenie Osobowości, często oznacza, że jako dziecko nie otrzymałaś miłości, wsparcia i wskazówek, których potrzebowałaś od swojego rodzica lub opiekuna. Mogli Cię zaniedbywać lub znęcać się nad Tobą  psychicznie i/lub fizycznie, co spowodowało powstanie trwałych rana, które są rozdrapywane w Twoim dorosłym życiu w relacji z Twoim szefem, dziećmi, klientem, a szczególnie  z partnerem. Rany te będą rzdrapywane tak długo, jak długo będziesz omijać przeanalizowanie tego w co wierzysz, co lubisz, jakie są Twoje wartości i KIM naprawdę JESTEŚ. Zaakceptowanie siebie i odbudowanie poczucia własnej wartości (tak zniszczone poczucie własnej wartości można odbudować) jest możliwe  dzięki pracy nad sobą!

 

Pamiętaj! Możesz  wyleczyć się z narcystycznych nadużyć i nauczyć się  tworzyć zdrowe, satysfakcjonujące relacje!

Pozdrawiam serdecznie,

Marta Nagórka
konsultant, coach i mentor kryzysowy

lip 2022 | toksyczni rodzice, narcystyczni rodzice, cechy narcystycznych rodziców, niedojrzali emocjonalnie rodzice, dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców, toksyczna matka, narcystyczna matka, narcystyczny ojciec, toksyczne relacje, niska samoocena, niskie poczucie własnej wartości
Zobacz również
Konsultacja Równowaga
60 min. - 200zł
Konsultacja Równowaga
60 min. - 200zł
Program Stop Stres
nauczy Cię jak opanować umysł, ciało i relacje na drodze do odzyskania sprawczości, radości oraz równowagi w życiu poprzez wyjątkową metodę DZIEŃ BEZ STRESU 5.0 łączącą najskuteczniejsze narzędzia psychobiologii, neurobiologii, coachingu i mentoringu.
Intensywna praca w formie indywidualnych sesji 1:1, 1,5 h każda, raz w tygodniu, w gabinecie na Żoliborzu Artystycznym w Warszawie
Wykorzystując model pracy DZIEŃ BEZ STRESU 5.0 nauczysz się jak radzić sobie z emocjami, stresem, lękiem, krytyką i złością.
Odkryjesz swoje blokady, negatywne myśli na temat pracy, pieniędzy, zdrowia, relacji
Uwolnimy emocje, które wywołują u Ciebie stres, lęk i ograniczają Twoje życie
Zastąpisz stare, negatywne przekonania, nowymi
Otrzymasz narzędzia, które zostaną z Tobą na całe życie
Stworzymy i opracujemy plan działania, abyś uzyskała oczekiwane rezultaty
Poznasz swoje zasoby, umiejętności i możliwości, z których zaczniesz korzystać
Wyjdziesz ze swojej strefy komfortu, poza swoje ograniczenia, w komfortowych warunkach
Odzyskasz wewnętrzny Spokój i odbudujesz Pewność Siebie
Zarezerwuj
Program Stop Stres
Online
w Gabinecie